top of page
Vyhledat
  • Sebastien Bonnet

BIKRAM JÓGA V ZIMĚ

Aktualizováno: 30. 3. 2020

Hodí se jako relax po lyžování nebo místo sauny? Na tyto a další otázky nám odpovídala největší odbornice - majitelka Bikram Yogy Prague s. r. o. Tereza Bonnet Šenková.Už z principu se zdá být Bikram jóga ideální právě na zimní období. Je to tak?

Bikram jóga je jakousi denní hygienou zdravého životního stylu a ten nemá roční období. Nicméně, když trpíte bolestmi kloubu či zad, vlhko a chlad se zimním obdobím spojené dokážou znepříjemnit život. Právě proto je pravda, že všichni ti, co se z jakéhokoli důvodu začali zanedbával v létě, jsou s prvními mrazy zpět na podložkách :) Prohřeje, dodá energii, povzbudí metabolismus, díky zvýšenému pitnému režimu a následnému odplavování toxinů podporuje detoxikaci i posílí imunitu. Co dalšího, právě pro zimu přínosného, s sebou Bikram jóga nese?


Jestliže se normálně věnujete jakémukoli out doorovemu sportu a ve všedních dnech se nedostanete na sjezdovky či běžky, Bikram jóga se pro vás stává ideální aerobní aktivitou, jak se udržet v kondici nebo se právě po lyžování perfektně protáhnout. Navíc vám pomůže přečkat svátky bez jakéhokoliv příbytku kil, kolísavých nálad či depresí spojených s pochmurným počasím. Endorfíny ("hormony štěstí") se ale jinak u nás vyplavují celoročně.


Přechod z mrazu do extrémně vysoké teploty a pak zase zpátky je zřejmě třeba naplánovat – počítat s určitou aklimatizací, nebo jak je to?

Pravidelné cvičeni Bikram jógy sebou nese odolnější imunitní systém a s tím i menší náchylnost k nachlazení. Ve studiích máme dostatek prostoru k "vychladnutí" a dokonce i posilnění se čerstvým fresh juicem, takže důsledné vysušení vlasů, čepice a šála budou v zimě stačit.


Hodí se například jako „relax“ po lyžování? S trochou nadsázky… místo sauny?

Bikram jóga vás prohřeje, ale na rozdíl od sauny vás neuspí. Naopak, energii, díky okysličení všech systémů, vám zase dodá. Navíc všechny zkrácené svaly s usazenou kyselinou mléčnou po lyžování protáhnete a kyselinu odplavíte a vypotíte. Takže už žádná těžká a ztuhlá stehna na svahu. Je to ideální doplněk k jakémukoli dynamickému sportu.Může být Bikram jóga první jógou, kterou zkusím?

Bikram józe se říká "begginers serie"- pro začátečníky. Je to ideální začátek pro každého, kdo se rozhodne se sebou něco začít dělat, něco zlepšit, změnit, posunout dopředu. Proto se tomu říká fyzická Joga. Všechno, co je fyzické, se permanentně mění. Je jen na nás jak. Bikram Yoga je ideální pro každého, kdo se odhodlal začít cestu z vnějšku dovnitř. Od těla k vnitřnímu klidu, cestu od asany (polohy) až k dosažení vnitřní rovnováhy. Ta začíná vždy fyzickým úsilím, každý na jiné startovní čáře, nezávisle na věku, kultuře, náboženství, či fyzické kondici. Četla jsem, že účinnost Bikram jógy je značná i díky tomu, že se v horkém vzduchu nedá dobře dýchat ústy, tedy ani mluvit. Pak tu máme fakt, že v teple svaly lépe spolupracují. Co byste vypíchla jako další klady „horké“ jógy oproti těm běžným?


Díky teplu dochází k lepšímu prokrvení a okysličení, Bikram jóga se tak stává kardiovaskulárním cvičením. Dochází k posílení srdeční činnosti, veškerá pojivová tkáň je dokonale zahřátá a díky tomu předcházíme zranění. Tím, že je fascia změklá, dostáváme se mnohem hlouběji a díky protažením a stlačením měníme strukturu i zjizvených tkání. Celé se to stává terapeutickou metodou. Jednoduše řečeno, teplo funguje jako urychlovač. Díky zahřátému tělu, které neklade fyzicky ani psychicky odpor se stihneme dostat ke každé jeho části, tu posílit protáhnout a prokrvit, a to velmi intenzivně a efektivně a takto vytváříme strukturu pro mentální odpočinek – meditaci a následovně načerpání energie.

482 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page