top of page
Vyhledat
  • Sebastien Bonnet

BIKRAM MUŽI - Tomáš Holub


Řekni nám něco o sobě.


Jmenuji se Tomáš Holub. Vzděláním jsem psycholog. Psychologii jsem se ale pracovně v čisté podobě nevěnoval. Pracoval jsem v řadě korporací v oblasti vzdělávání, rozvoje, řízení kvality, HR managementu... V roce 2015 jsem korporátní prostředí opustil a věnuji se vlastnímu podnikání, a to jako kavárník (mobilní i fixní). V mládí jsem se věnoval plavání a tanci. Později jsem chodil do posilovny, na spinning, běhat… Od té doby, co Tereza otevřela studio Bikram jógy se pak s různými přestávkami věnuji právě BY.


Proč jsi začal Bikram jógu cvičit?


K Bikram józe, resp. do BY studia na Národní (zhruba týden po otevření tohoto studia) mě přivedla kamarádka, která o BY četla někde ve Vogue a která si to chtěla zkusit, protože Madonna z toho má dobrou postavu. Naprosto jsem nevěděl, oč se jedná, jak „strašné“ to je. Praktikování mi začalo dělat celkově dobře, ačkoliv jednotlivé lekce jsem prožíval velmi často jako utrpení. :-)


Důvodem, proč jsem začal s BY, byla zvědavost a také určitá potřeba dělat něco jiného než chodit do posilovny. Navíc mě oslovila dynamičnost celé lekce, to, že se nejedná o meditativní seanci s vonnými tyčinkami a žbluňkavě cinkavou relaxační hudbou. :-)


Jaký máš názor na to, že Bikram jóga je jen/hlavně pro ženský?


Nemyslím si, že je to jen pro ženy, ačkoliv jich je na lekcích jistě více než mužů. Ostatně na všech možných lekcích jógy jsou v převaze ženy. Myslím, že je to jen nějaký mýtus, že se jedná o „ženské cvičení“.


Co je pro tebe na Bikram nejtěžší?


Udržet koncentraci, nenechat se rušit myšlenkami, které nejsou v danou chvíli třeba. Soustředit se na to, co právě dělám, na správný dech.


Jaké na sobě pozoruješ díky cvičení změny? (Jak tě Bikram jóga změnila)


Je to poněkud zvláštní pocit „lepšího uvědomění si vlastního těla, svalů“. Mám pocit, že mám více energie. Objektivně je člověk silnější a flexibilnější. Nebolí mě záda.


Co ti Bikram jóga dává a jiné sporty ne?


Možnost a nutnost koncentrace. Příležitost sledovat poměrně rychlý pokrok a změny těla při zvládání jednotlivých pozic. Je to všestranné cvičení (těla i ducha ;-) ).


Co bys doporučil chlapům, kteří uvažují o tom začít Bikram jógu cvičit? (Prostě pár tipů od mazáků)


Soustředit se na dech. Poslouchat instrukce. Koncentrovat se na to, co dělám než na to, že je mi strašný vedro nebo že je kolem dalších 50 zpocených lidí. Nepřestávat to zkoušet. Užívat si to. :-) Nevztekat se. Pít dost vody. ;-)


Díky za tvůj čas Tome!

330 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page