top of page
Vyhledat
  • Sebastien Bonnet

Zuzana Drápalíková

Aktualizováno: 13. 2. 2019

6. místo na Mistrovství světa v Číně 2019


ŘEKNI NÁM NĚCO O SOBĚ. JAK DLOUHO CVIČÍŠ, JAK DLOUHO CVIČÍŠ ADVANCE, TVÉ NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY, CO TĚ NA JÓZE NEJVÍC BAVÍ?


Bikram yogu cvičím 6 let a s pokročilou sérií jsem začala asi po půl roce praktikování série základní. Mým největším úspěchem je to, že ji stále cvičím a stále mě to baví.

A z těch hmatatelných je to bronzová medaile z mistrovství Evropy a teď určitě 6. místo na světovém šampionátu. Na józe mě nejvíc baví ten pocit, který pravidelné praktikování přináší. Moje tělo je čisté a zdravé a moje mysl klidnější. Mnohem lépe zvládám těžké situace, protože vím, že stejně tak jako v hotroomu, všechno jednou přejde:).


JAK SE TAK STANE, ŽE Z KLIENTA BIKRAM JÓGY SE STANE ŠAMPION, KTERÝ JEDE NA MS?

Moje cesta byla poměrně dlouhá. Vzhledem k tomu, že jsem původně baletka a se svým tělem pracuji téměř celý život, nebyla pro mě takový problém fyzická forma, ale ta mentální. Přirozeně nejsem moc soutěživá, a navíc ve mě vyvolávají stres a nervozitu očekávání. Nejen sebe samotné, ale také očekávání druhých. Takže mé soutěže často končily pádem i z dobře natrénovaných poloh a následným pláčem. Ale všechno se dá naučit a se vším se dá pracovat, a tak myslím, že jsem se na světový šampionát probojovala hlavně proto, že jsem to po žádném pádu úplně nevzdala. A samozřejmě jsem neustále hodně a s chutí cvičila.


JAK SE DÁ KVALIFIKOVAT NA MS SVĚTA V JÓZE?

Na mistrovství světa postupují vždy nejlepší tři z národního šampionátu.


JAK DLOUHO SES NA MISTROVSTVÍ PŘIPRAVOVALA, CO TO PŘESNĚ OBNÁŠÍ?

Popravdě příprava na každý další šampionát začíná den po tom minulém. Celé je to o soustavné práci a pravidelném cvičení. Ta intenzivnější část u mě přichází asi 3 měsíce před soutěží, kdy navýším počet lekcí a kdykoli mám možnost, konzultuji provedení poloh s Terezou (majitelka Bikram Yoga Prague pozn. redakce). Má obrovské pedagogické nadání a dokáže člověka neskutečně posunout. Tentokrát jsme se samozřejmě zaměřovaly na detaily, ale také na správné a zdravé provedení poloh, abych si při jejich častém opakování neubližovala. Moc si Terezy vážím.

Od té doby, co mám malého syna ale netrávím tréninkem více času, než je nutné. Měla jsem to nastavené tak, abych při případném neúspěchu nelitovala času stráveném v hotroomu na úkor rodiny a Jakuba. Cvičila jsem tím pádem o něco méně než dříve, ale o to efektivněji. A jak se ukázalo, někdy méně může být více.

Stravu obecně moc neřeším, ale je pravda, že při větším výdeji v posledních týdnech před odletem, bylo třeba navýšit i příjem.


DÁ SE NA TAK VELKOU SPORTOVNÍ AKCI TRÉNOVAT I MENTÁLNĚ? JAK?

Určitě! Tak, jako se tělo naučí, co přesně v poloze dělat nebo nedělat, učí se to i hlava. Alespoň ta moje. Nejvíce se mi osvědčila vizualizace. Nejčastěji před spaním jsem si donekonečna představovala, jak cvičím svou sestavu poloh a soustředila se na konkrétní detaily a vlastní dech. Skvělou přípravou je i meditace.


URČITĚ VELKOU ROLI HRAJE STRES, JAK PRACUJEŠ SE STRESEM PŘI PROVÁDĚNÉ RUTINĚ, MÁŠ NĚJAKÉ RITUÁLY? CO SI V POLOZE ŘÍKÁŠ? JDE BÝT 100% KONCENTROVANÝ KDYŽ JSOU V HLEDIŠTI STOVKY LIDÍ?

Jak už jsem zmínila výše, nenechat na sebe tlačit své i cizí očekávání a z toho plynoucí stres pro mě bylo a je ze všeho nejtěžší. Trvalo mi celých pět let, než jsem se s tím naučila pracovat. Když jsem dříve tančila hlavní role na největších českých jevištích, nikdy jsem netrpěla nějakou obrovskou trémou. Rozhodně ne tou paralyzující, která roztřese celé vaše tělo a na pódiu neodcvičíte z pěkně nacvičených poloh téměř nic. Až jsem po jednom šampionátu pochopila... Na jevišti jde všechno ven, všechno pro diváky, kteří sledují příběh vaší postavy, emoce, a málo kdy nedotčenou piruetu. Ta může trápit pouze vás a vašeho baletního mistra. Ale na soutěži v józe je to všechno jinak. Všechna moje koncentrace se musí obrátit dovnitř. V těch třech minutách se snažím vnímat jen nacvičené koncentrační body, např. detaily v uchopení nebo nastavení do polohy a maximálně vnímat plynulost svého dechu. V poloze samotné už jen dýchám. Nedívám se konkrétně, neslyším. A to je také jedna z věcí, která mě na soutěžní pódium stále vrací.


CO BYL PRO TEBE NA MS V ČÍNĚ NEJKRÁSNĚJŠÍ MOMENT?

Jednoznačně chvíle, kdy jsem se dozvěděla, že postupuji do finále. Postupovalo deset soutěžících a já byla na 9. místě, když mělo jít na pódium ještě 12 žen. Přirozeně jsem v postup už nedoufala a o to větší byla moje radost, když jsem zjistila, že to přeci jen vyšlo.


JAK SI VYBÍRÁŠ POZICE DO SVÉ RUTINY?

Samozřejmě vybírám z poloh, které mi jdou nebo by mi do dalšího šampionátu mohly jít, a z nich potom ty, které se mi líbí na pohled. Každou další soutěž se snažím vyměnit alespoň jednu polohu, aby to nebyla nuda. Protože miluji práci se svým tělem a ráda zkouším a učím se nové a nové polohy.


JAKÁ BYLA NA MISTROVSTVÍ ATMOSFÉRA. JE NA VRCHOLOVÝCH JÓGOVÝCH AKCÍCH MEZI SOUTĚŽÍCÍMI RIVALITA JAKO V JINÝCH SPORTECH?

V tomto směru pro mě byla soutěž trochu zklamáním. A nemyslím tím teď atmosféru mezi soutěžícími, která byla vcelku milá, ale spíš trenéry jednotlivých států, kteří se rvali o každý půl bod navíc, podávali stížnosti a z mého pohledu to v určitých chvílích přestávalo mít s jógou cokoli společného. Mě to ale paradoxně spíš uklidňovalo, protože jsem si o to víc uvědomovala, že mě osobně o nic nejde a chtěla jsem pouze svou sestavu poloh zacvičit tak, abych s ní byla já spokojená. A to se mi nakonec povedlo.


MĚLA JSI ŠANCI V ČÍNĚ I CESTOVAT A PODÍVAT SE MIMO HOTEL, KDE MISTROVSTVÍ PROBÍHALO? CO SE TI NEJVÍC NA ,,VÝLETĚ“ LÍBILO?

Měla jsem na památky pouze jeden den, který jsem věnovala Velké čínské zdi a byla jsem jí naprosto unesená. Což bylo dáno i skupinou lidí, se kterými jsem tam byla. A vlastně celý "výlet" byl díky nim skvělý. Se Zuzkou, Pavlem i Adélkou jsme si báječně sedli a navíc se nám to všem i pěkně povedlo. Byl to opravdu intenzivní, motivující a nezapomenutelný zážitek.


Moc děkujeme Zuzi za rozhovor a za celou Bikram Yogu Prague gratulujeme k úžasnému umístění!


Tvoje Bikram Yoga Prague

590 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page