top of page
Vyhledat
  • Sebastien Bonnet

Bikram Yoga protáhne tvé tělo i duši

Aktualizováno: 27. 2. 2018


Pod slovem yoga, ať už klasická nebo bikram yoga, se mi vždycky vybaví sál s tlumeným světlem, kde přeš zatažené žaluzie prosvítá pár paprsků slunce. Nevím proč ji mám v hlavě spojenou s velkým napojením na naše tělo a duši. Nikdy jsem Bikram yogu necvičila, ale po rozhovoru s Aničkou Čadkovou jsem skálopevně rozhodlá, že ji vyzkouším.


Není to žádné peříčko


I když Bikram yoga využívá statických poloh, tak její cvičení není žádné peříčko. Cvičí se ve vyhřáté místnosti na 42 stupňů a její lekce trvá 90 minut. Skládá se z neměnných 26 poloh. Průběh lekce je pořád stejný i když pokaždé jiný. Jak řekla sama Anička, jinak člověk bude vnímat cvičení Bikram yogy na jejím začátku a jinak po pár lekcích.

Anička cvičí Bikram yogu už několik let a nikdy jí její cvičení nepřišlo stereotypní. Při povídání s Aničkou mě dostalo, že cvičení Bikram yogy člověka vždycky v něčem překvapí. Každá lekce je jiná. Do její podoby se odráží naše vnitřní rozpoložení a to, kde se v životě aktuálně nacházíme.


Narovná tvoji psychiku


Anička je bývalou profesionální gymnastkou. Od dětství trávila většinu svého volného času v tělocvičně. Všechno to tak bylo až do doby, kdy se připravovala na Mistrovství světa, kde si škaredě poranila koleno. Následoval sled operací, ale nic nepomohlo tomu, aby se Anička vrátila zpět do tělocvičny. Takto to trvalo dva roky. Dva roky bez sportu od nemocnice k nemocnici.


„Když se člověk odmalička věnuje profesionálně sportu a pak si na dva roky lehne do postele, tak to zamává, jak s vaší psychikou, tak s vašim tělem. Svaly ochabnou.“ Po těchto tahanicích Anička řekla dost a začala hledat v jiných vodách sportu, který by jí a jejímu kolenu teď vyhovoval. Vyzkoušela Bikram yogu a už po první hodině věděla, že tohle je to pravé pro ni. Z lekce odcházela jak po náročném tréninku v gymnastice.

Dnes je Anička certifikovaná instruktorka Bikram Yogy. Certifikaci si Anička udělala na podzim roku 2013 v Los Angeles. Dnes působí jako instruktorka Bikram yogy v pražském studiu, je trenérkou gymnastiky a plavání a vede lekce zdravotního cvičení. Bývalá vrcholová gymnastka.


Bikram yoga tě na chvíli zastaví


Věnování se sportu je pro mě zastavení během dne, kdy kolem nás kolikrát všechno letí rychlostí trysku. Během cvičení bikram yogy tuto životní rychlost zpomalíš. Soustředíš se na sebe a své nitro. Vždycky mě zajímá jestli daný sport dokáže člověku pomoct vyrovnat se s těžkými životními událostmi nebo běžným stresem ze života, který se v nás kumuluje.


Anička je toho důkazem. Při loučení s gymnastikou, kterou dělala celý život si našla cestu v Bikram yoge. Na 90 minut v 42 stupňové místnosti se uvolní téměř každý člověk. Ze začátku to může být náročnější, s čímž se člověk může setkat u jakéhokoliv sportu. Anička říká, že se při cvičení Bikram yogy ukáže jaký máme přístup k životu a sobě samotným. Jestli se snažíme, i když nám to zrovna nejde a je to náročné nebo to vzdáváme při prvním pocitu nepohodlí.


Poslechni si rozhovor a udělej si sama (sám) obrázek na to, jestli je Bikram yoga pro tebe. Mě z našeho rozhovoru okouzlila. Už se těším až zavítám do Prahy a všechny tyto lidičky, které jsem tu doposud měla, obejdu a setkám se s nimi osobně.


Hana Štipák – odpovídá Anička Čadková, lektorka Bikram Yogy v Bikram Yoga Prague


Celý rozhovor můžete slyšet zde: http://www.hanastipak.cz/bikram-yoga-protahne-tve-telo-i-dusi/

234 zobrazení0 komentářů

コメント


bottom of page