top of page
Vyhledat
  • Sebastien Bonnet

„V TĚCH 90 MINUTÁCH DOCELA TRPÍM, ALE TEN POCIT, KDYŽ VYJDU VEN, JE ÚŽASNÝ.“ Šimon Zach (23 let)

S golfem začal, když mu bylo pět let po vzoru svého otce. V osmi jel na první mezinárodní turnaj do Ameriky. Ve dvanácti se dostal do české reprezentace. A ve čtrnácti letech poprvé vyhrál Mistrovství Evropy do osmnácti let.

Pak už jeho kariéra začala strmě stoupat, když se v patnácti letech dostal na Evropskou Tour, a nakonec si vyhrál stipendium a začal studovat univerzitu v Americe. Během svého čtyřletého studia mohl hrát golf za amatéry, tedy nemohl vyhrávat peníze, ale to se na jeho úspěchu neodrazilo a tři turnaje vyhrál.

Z Ameriky se do Čech vrátil s titulem bakalář a v současné době si dodělává magistra na Karlově Univerzitě. Současně také přestoupil k profesionálům.

Ve třiadvaceti letech má za sebou téměř dvacet let hraní golfu.

Jak často se v golfu trénuje? A kolik Ti trénink zabírá času?


Trénink mám jeden. Vlastně celý týden trénuji. Golf je v tomhle jiný. Když budu dělat atletiku, tak si dám trénink na dvě až tři hodiny denně, pak už jsem unavený a musím regenerovat, ale při golfu to tak není. Golf není tak náročný fyzicky, ale psychicky. Myslím si, že každý zná, že sedí v práci celý den, kouká do počítače, přijde domů a je vyřízený. Tak já to mám v golfu. Musím se soustředit po dobu 5 hodin plus rozcvička. Každá špatná rána může být fatální.


Potřebuješ být tedy psychicky odolný. Co Ti v tom pomáhá?

Víceméně každý den medituji.


Sedíš v lotosovém květu?

Není to meditace dlouhodobá. Je to o tom, že si člověk ráno, večer nebo v průběhu dne na deset minut sedne, uvolní se a prodýchá to. Čím více to umím, tím častěji jsem to schopný dělat. Jeden z mých cílů je meditaci rozvíjet.


Je to obvyklé, že golfisté meditují? Nebo jsi spíš výjimkou?

Vůbec ne. Spousta golfistů v dnešní době toto praktikuje. Já jsem byl dobrý, když jsem byl mladý a byl na mě vyvíjen velký tlak a očekávání z okolí s kterým jsem se jako dítě nedokázal vyrovnat. Dodnes s tím občas bojuji. Další věc je, že golf je nefér. Usain Bolt když v běhu neuleje start, tak zaběhne vždy pod deset sekund. V golfu i ti nejlepší jako je Tiger Woods mají výkyvy. Stačí když míček párkrát blbě odskočí. Je jen na mně, jestli se s tím vyrovnám. Pokud si řeknu, že je špatný den, výsledek dobrý nebude, ale měl bych se od toho oprostit a jít si za svým. To je něco, co je nesmírně těžké a učím se to téměř dvacet let.

Takže je těžší zůstat psychicky vyrovnaný, než trefit správně technicky míček?

Vyrovnat se a neovlivnit další ránu je mnohem těžší, než rána dlouhá tři sta metrů, která zahne kam chci. Je to jako když má člověk špatný den v práci a potom stojí v koloně. Je jen na něm, jestli se od toho oprostí, přijde domů a je příjemný na svou druhou polovičku, udělají si hezký večer, či si to přinese z práce, a ještě se doma pohádají. Přijde mi, že by se tato věc měla hodně řešit. Spoustu lidí v České republice kouká na meditaci skrz prsty. V golfu, kde je mentalita většina úspěchu, to je nesmírně důležité.To tě přivedlo na Bikram jógu?

Tím, že hraji sport na vrcholové úrovni, tak se vyskytla i nějaká ta zranění. Když jdu cvičit, tak se moc neprotahuji. Řekl jsem si, že se budu více starat o své tělo, a proto jsem začal docházet na Bikram jógu.


Proč padla volba na Bikram jógu?

Můj trenér v posilovně, Petr Horn má švagrovou, která zde dělá instruktorku. Spolu s ním mi jógu doporučila i má kamarádka, která hrála v Americe tenis a chodí sem. Tak jsem na Bikram začal chodit.


Jaké jsou Tvé první dojmy?

Chodím sem měsíc asi jednou až dvakrát týdně a výsledky na sobě pozoruji okamžitě. V těch devadesáti minutách docela trpím, ale ten pocit, když vyjdu ven je úžasný, což je přesně to, co mě baví.


S čím do lekce přicházíš?

Jednak kolik do toho dám a jednak to, s jakým přijdu nastavením. Například si vždy říkám, po tomhle cviku si dám pauzu, ale stejně pak další cvik udělám. Po těch malých kouskách se člověk posouvá dál. A je to pocit k nezaplacení. V životě se snažím dělat to, co mě udělá šťastným dlouhodobě. Pokud si to tady odcvičím, mám ze sebe dobrý pocit na delší dobu, než kdybych se sebral a šel si dát smažená křídla. Na věci je potřeba se dívat z dlouhodobého hlediska. Většinou nejméně komfortní věci v tento moment, nám dají poté největší pocit radosti.


Co bys vzkázal mužům, kteří s jógou váhají.

Přijďte si to vyzkoušet. Když už nic jiného, tak tu cvičí hezké holky. ;)

606 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page