top of page
Vyhledat
  • Sebastien Bonnet

VELKÁ AMERICKÁ BIKRAM ŠPIONÁŽ – ELIÁŠ BERKY

Eliáš se vydal na měsíční cestu za velkou louži, kde pro nás zmapoval hned tři různá Bikram studia.

Jak on sám říká, ,,Vlastně jsem rád, že máme to naše krásný studio v Praze.“ a za chvíli pochopíte proč 😊.


Bikram yoga Nob Hill San Francisco


JAK VYPADALO STUDIO?

Studio na první dojem vypadá přívětivě, čistota studia na první dojem v pořádku, vzhled sálu na první dobrou trochu neupraveně jelikož se lekce střídají s jinou lekcí než pouze Bikram jógou, to znamená v rozích náčiní k lekcím, podložky, hudební aparatura, kapacita studia více než 60 lidí.


JAK PROBÍHALA SAMOTNÁ LEKCE? NABÍZÍ STUDIO LEKCE V I V JINÝCH JAZYCÍCH?

Průběh lekce je na rozdíl od té české hodně rozdílný, a to především v disciplíně cvičících, na kterou se moc nehraje. Běžné jsou pozdní příchody bez reakce instruktora, odcházení z lekce před ukončením, pití, kdy se vám zlíbí, lektor se nevěnuje osobně, neopravuje, cvičící moc nedodržuji instrukce a polohy si dělají podle sebe. Myslím si, že to je způsobeno svobodou projevu v USA. Lekce se nenabízejí v jiným jazyce než v AJ


JAKÝ JE PŘÍSTUP K CIZINCŮM?

Velmi milí, přívětiví, znají osobně Terezu a studio v Praze. Což mne velmi mile překvapilo.


BYLA NĚJAKÁ VĚC, KTERÁ TĚ PŘEKVAPILA? CO SE TI LÍBILO ČI NELÍBILO?

Zarazila mě právě ta ne disciplína, kterou lektor vůbec neřeší. Ohledně zázemí pro cvičící, že se většinou nesprchují a po lekci se ani nepřevlíknou a zpoceni pádí do svých aut a domovů. To mi přišlo úplně šílené. V šatnách nejsou skříňky na odložení věcí, ty jsou extra mimo šatny. Přes americké puritánství byla šatna společná pro pány i dámy a už vůbec jsem nevydýchal koberec v sále, který nesl odér pavilónu slonů. Moc se mi ale líbila příjemná a milá atmosféra.KOLIK HVĚZDIČEK Z PĚTI BYCH STUDIU UDĚLIL?

Čtyři


Go2yoga San Francisco


JAK VYPADALO STUDIO?

Studio má, ze tří studií, které jsem navštívil, pro mě nejpříjemnější prostor sálu, kde je vysoký strop, větráky a tichá klimatizace. Na podlaze není koberec, ale měkké podložky, cvičitel nemá svůj stupínek, ale pohybuje se mezi cvičícími a zároveň i pozice předvádí. Vzhled sálu působí temněji, ale barevně díky barvám, které jsou na stropě. Zázemí, opět jako ve všech navštívených studiích, je společná šatna, dvě zástěny ve společném prostoru k převlečení, sprchy oddělené, ale společné ženy/ muži. K studiu slouží i odpočinkové átrium. Kapacita studia cca 30 lidí.


JAK PROBÍHALA SAMOTNÁ LEKCE? NABÍZÍ STUDIO LEKCE V I V JINÝCH JAZYCÍCH?

Lekce probíhala s lektorem Adamem, který měl silný projev, a i díky tomu byla hodina záživná. Lekce trvala 60 minut, což vypovídá o tom, že se nejednalo o pravou Bikram, ale i tak jsem si to užil. Vytápění studia nebylo optimální. Zespoda proudil studený vzduch díky čemuž byl můj propocený ručník pořád studený. Další věc, se kterou se tady opět potkávám je nedisciplinovanost a neorganizovanost cvičících, které ruší ostatní a často se našel někdo, kdo si polohy dělal, jak chtěl bez ohledu na dialog, což lektora nechávalo naprosto chladným. Lekce jsou pouze v AJ

JAKÝ JE PŘÍSTUP K CIZINCŮM?

Velmi milí


BYLA NĚJAKÁ VĚC, KTERÁ TĚ PŘEKVAPILA? CO SE TI LÍBILO ČI NELÍBILO?

Zarazila mě ve všech studií menší návštěvnost, překvapilo mě, že nejsou žádné recepční nebo uklízečky. Je jeden instruktor, který si tě zapíše, zaplatíš mu, před začátkem lekce zamkne studio a jde učit a pravděpodobně si po sobě musí i sám uklidit.


KOLIK HVĚZDIČEK Z PĚTI BYCH STUDIU UDĚLIL?

Čtyři


Nort Beach Yoga of San Francisco


JAK VYPADALO STUDIO?

Toto studio bylo založeno jako první Bikram yoga studio v USA v roce 1973 samotným Bikramem Choudhury a najdete ho v bohatší a známé části San Francisca na Colombo street. Studio nevypadá okázale, na první pohled zvenčí spíše nenápadně, ale má příjemnou atmosféru v duchu Indie.

Prostory jsou menší a rozděleny na vstupní část s recepcí s úložnými boxy pro osobní věci, toalety, sprchy (jako vždy oddělené, ale smíšené) a samotný sál. Jako jediný ze všech tří studií, co jsem navštívil, byl krásně čistý a dokonce mi i voněl.

Všude po stěnách studia můžete po ,,americku" vidět a obdivovat fotografie Bikrama se slavnými osobnostmi, které studio navštívili. Byli zde např. Michael Jackson nebo Madona.

Na recepci byla zdarma filtrovaná voda, zdarma igelitové sáčky na osobní mokré ručníky a plavky a po lekci dokonce i mandarinky a jablka na osvěžení.

Lektoři na mě byli velmi příjemní a do sálu se nás vešlo ne více než 20 lidí.


JAK PROBÍHALA SAMOTNÁ LEKCE? NABÍZÍ STUDIO LEKCE V I V JINÝCH JAZYCÍCH?

Lekce je 90 minut na rozdíl od jiných studií. Dle mého názoru studia soupeří o klienty a z časových důvodu kromě jiných druhů jóg nabízejí i 60 min lekce, které mě osobně rozhodně nevyhovují, jelikož nikdy nebudou tak intenzivní a efektivní jako ta naše dobrá devadesátiminutovka :D.


JAKÝ JE PŘÍSTUP K CIZINCŮM?

Velmi milí


BYLA NĚJAKÁ VĚC, KTERÁ TĚ PŘEKVAPILA? CO SE TI LÍBILO ČI NELÍBILO?

Líbilo se mi, že v každé řadě je silná výrazná čára v koberci, která ti pomáhá v určitých pozicích být rovně (např. u trojúhelníku si podle ní dobře srovnáš chodidla do jedné linky).

Budu se opakovat, ale opět mě zarazila totální nedisciplinovanost cvičících a větší návštěvnost střední a starší generace. V lekci bylo oproti lekcím v Praze mnohem více seniorů, což bylo skvělé.KOLIK HVĚZDIČEK Z PĚTI BYCH STUDIU UDĚLIL?

Pět

Moc děkujeme za perfektní špináž!
Atrium - Go2yoga San Francisco
Zeď slávy - Nort Beach yoga of San Francisco, 1. Bikram studia v USA

333 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page